Bolbitis heteroclita "difformis"
- 99 kr
Bolbitis heteroclita "difformis" är en liten, finbladig form av B. heteroclita, härrörande från Filippinerna. Det säljs också under handelsnamnen "Mini Bolbitis
Artikelnummer:
8201
Bolbitis heteroclita "difformis" är en liten, finbladig form av B. heteroclita, härrörande från Filippinerna. Det säljs också under handelsnamnen "Mini Bolbitis" eller "Bolbitis difformis". Det har inget att göra med ormbunkarna i släktet Davallia men är en dvärgform av den utbredda och extremt variabla tropiska asiatiska ormbunken Bolbitis heteroclita.
Denna ormbunke växer mycket långsamt under vatten och den rotar sig med sina rötter. Dess undervattensblad är mycket mindre än dess blad ovan ytan. Den beskrevs ursprungligen som en egen art (Edanyoa difformis), härstammar från den filippinska ön Negros och har hållits i trädgårdsodling under lång tid. Men det har bara nyligen upptäckts som akvarieväxt. Bolbitis difformis är akvatisk och kan tillvänjas till emersed variant i ett tropiskt terrarium
PerfectAquas egenodlade Bolbitis heteroclita "difformis" har odlats i submersed miljö och säljs i lösa skott. Vår erfarenhet är att B. difformis är mycket känslig för flytt, och kan efter bara någon minuts torka i luften få skador på bladen och bladen svartnar inom några dagar, och med tiden faller dem av, alternativt klipps fula blad bort. Men nya spröda gröna blad kommer, dock mycket långsamt växande, räkna med månader. Kan även användas i terrarier och paludarium, men är som sagt mycket känslig vid invänjning.
Svårighetsgrad: Medium, ej krav på CO2.
Användning: Epifyt (växer på hardscape), nano akvarier
Tillväxten väldigt långsam
pH-värde 5 - 7,5
Temperaturtolerans 18 - 28 ° C
KH: 0 till 14 ° dKH
GH 0 till 30 ° dGH
Förökning: skär av dotterväxter
Kan växa submersed och emersed.